Podoba Ci się to co robimy? Rozwijaj z nami VANHOP! Napisz na info@vanhop.pl

Samochodem 4x4 przez Namibię

Przebyliśmy 4000 km, spaliśmy w 15 różnych miejscach, przejechaliśmy przez dziesiątki miejscowości. Namibia dostarczyła nam wiele niezapomnianych chwil

namibia podróż samochód afryka 4x4

Safari przez Afrykę

Podróż po Afryce była naszym marzeniem. Niegdyś totalnie mało realny plan ze względu na odległość, budżet i samo w sobie doświadczenie w tego typu podróży. Na przełomie maja i czerwca w 2021 roku, kiedy pandemia rządziła światem, a więc w najmniej oczekiwanym momencie spełniliśmy swoje marzenie. Udaliśmy się w podróż do Namibii.

Wyprawa 4x4 Toyota Hilux

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na taki rodzaj podróży? Ciężko sobie wyobrazić inny sposób przemieszczania się po Namibii, w której odległości od miasteczek są bardzo duże, przez dziesiątki, jak nie setki kilometrów nie spotkasz żywej duszy, oczywiście po za dzikimi zwierzętami, a sam stan dróg jest różny, asfalt to rzadkość, a królują drogi szutrowe. W takiej sytuacji nie ma mowy o komunikacji miejskiej czy nawet jazdy na stopa. Napęd 4x4 to kolejny must have.  Przydał się szczególnie przy pokonywaniu suchych koryt rzecznych i piasków na Pustyni Namib.

namibia samochód terenowy

Wyposażenie samochodu na safari

Na pierwszy rzut oka Toyota Hilux w zabudowie wyprawowej wygląda jak zwykły samochód z jakimś bagażem na dachu. W praktyce ten bagażnik to rozkładany namiot z bardzo wygodnym materacem i drabinką do wejścia. Pozostałe wyposażenie jest nie mniej kluczowe i pozwala osiągnąć z samochodu dom na kółkach:

  • namiot dachowy (materac, pościel, poduszki)
  • wysuwana lodówka
  • butla z gazem i palnikiem
  • wysuwany szuflada z naczyniami oraz przestrzenią na spożywkę
  • łopata, siekiera i inne przydatne narzędzia
  • pompka ciśnieniowa podłączana do akumulatora
  • wyciągany stolik i krzesła
  • zestaw grillowy
  • zestaw naprawczy, kombinerki, śrubokręty itp.
  • dwa koła zapasowe (jedno pod podwoziem, drugie na tylnej klapie)

Nie mniej ważne od wyposażenia wyprawowego jest oczywiście stan samego samochodu, jego specyfikacji, opcji i udogodnień. Nasz samochód był mniej więcej dwuletnim samochodem i miał przejechane bardzo niewiele kilometrów. Posiadał nawigację, połączenie bluetooth, automatyczną skrzynię biegów i wiele innych wspomagaczy.

toyota hilux afryka namibia


Kluczowy był napęd na 4 koła, którego załącza się przy mniejszej prędkości. Przy dobrym stanie dróg zalecana jest jazda z napędem na dwa koła. Napęd miał również opcję blokady mostu, co przydatne było w maksymalnie trudnym terenie kiedy auto był już praktycznie zakopane. Jako ciekawostka samochód posiadał czujnik GPS i coś w rodzaju czarnej skrzynki. Był wynajętym samochodem i z tego co wiemy to stosowana praktyka w Namibii. Aaa i jeszcze jedna ważna rzecz, tak żeby nie było zdziwienia na miejscu. W Namibii obowiązuje ruch lewostronny, a więc kierownica znajduje się po prawej stronie. Jednak bardzo łatwo się zaadaptować do takiej jazdy, gdyż ruch jest bardzo nie wielki, drogi szutrowe proste, a skrzyżowań bardzo mało. Warto wspomnieć, że do każdego campsite'u dojeżdżaliśmy przed zmrokiem, gdyś w Namibii ze względu na dzikie zwierzęta jest zakaz poruszania się nocą.

Kempingi i miejsca na nocleg

W Namibii raczej mało jest hoteli, ale za to dużo tzw. campsite'ów i lodge. Campsite'y to takie nasze pola kempingowe, ale zdecydowanie lepsze pod wieloma względami. Przede wszystkim znajdują się w odosobnieniu, nawet jeśli jest kilka czy kilkanaście innych miejsc postojowych, to zachowana jest pełna intymność i czuć jakby się było samemu. W takim miejscu do szczęścia nie wiele trzeba. Prąd, jeśli był to najczęściej z jakiegoś panelu fotowoltaicznego lub akumulatora (co dawało ładowanie 12V). Ciepła woda, jeśli była, to z klimatycznym piecem, w którym najpierw trzeba było napalić. Każdy campsite wyposażany był w miejsce na grillowanie - w Namibii grillowanie jest bardzo popularne.

Przejechaliśmy tysiące kilometrów, pewny samochód 4x4 nie zawiódł nas ani razu, a stał się naszym domem prawie na 3 tygodnie.